چگونگی تنظیم زاویه چرخ جلو

در مورد چگونگی تنظیم زاویه چرخ جلو بیشتر بدانیم .

طراحی چرخ های جلوی ماشین طوری است که می تواند به چپ و راست حرکت کند . اما اگر دو چرخ جلو کاملا با هم موازی نباشند باعث سائیدگی لاستیکها ،عدم تعادل خودرو در مسیرهنگام رانندگی ، بالا رفتن مصرف بنزین  واستهلاک خودرو را به همراه خواهد داشت.

چگونگی تنظیم زاویه چرخ جلو

توضیحاتی مختصر در مورد  تنظیم جلوبندی خودرو:.

برای داشتنن جلوبندی سالم باید دوچرخ جلو کاملا با هم موازی باشد. لاستیک سابی از مشکلات موازی نبودن چرخها هست و همچنین به چپ و راست کشیده شدن ماشین که در رانندگی با سرعت های بالا میتواند خیلی خطر ناک تر ازآن چیزی باشد که ما به سادگی از آن چشم پوشی نماییم .

قطعه ای که در جلوبندی موازی بودن دو چرخ جلو را کنترل می نماید به شرح زیر است،
حرکت قرقری فرمان( در  اصل  همان میله ای هست که به جعبه فرمان و یا هیدرولیک فرمان وصل هست و از طرف دیگر از طریق سیبک فرمان به چرخ ها وصل می شود ) چرخ جلو را به سمت چپ یا راست حرکت می دهد . زمانی که از جلو به چرخ ها نگاه می کنیم ، باید کاملا بر زمین عمود باشد.

همچنین میشود با یک تراز معمولی هم عمود بودنش را تشخیص داد. روش های  دیگری نیز برای تشخیص عمود بودن لاستیک وجود دارد، یکی از این روش ها استفاده از چشم است . به گونه ای که ،خودرو روی سطحی کاملا صاف وبدون شیب پارک نموده بایک نگاه متوجه می شوید که چرخ ها بر روی سطح جاده عمود هست یا نه .در صورت عمود بودن میتوانیم موازی بودن رو چک کرده وتنظیم کنیم. در غیر این صورت به دلیل این که چرخ ها بر روی سطح ثابت بوده ودر صورت معیوب بودن سبب تصادف و یا دست انداز باید تعمیرات اجمالی تر و تعویض قطعه صورت بگیرد .

تنظیم زاویه چرخ جلوی خودرو

مراحل تنطیم دو چرخ جلو و مطمئن شدن از موازی بودنشان با هم :

اگر خودرو شما در موقع رانندگی روی زمین صاف و هموار و بدون دست انداز با ول کردن فرمان به مسیرمستقیم حرکت کرده و به چپ و راست کشیده نشودو لاستیکها هم سابیدگی لبه ای و غیر طبیعی نداشته باشد ، یعنی جلو بندیِ ماشین سالم هست. 

برای اطمینان بیشتر در فواصل زمانی سه ماه یک بار زاویه چرخ ها را به وسیله یک متر امتحان کنید .

برای تنظیم زاویه چرخ ها مهره نگهدارنده روی سیبک فرمان را شل کرده  و با سفت یا شل کردن میله متصل به آن یا همان قر قری فرمان زاویه چرخ ها راتنظیم نمایید . دقت داشته باشید برای بالا بردن دقت کار  خودرو را کاملا  صاف ودر جایی که سطح بدون شیب دارد پارک نموده ،  بعد از تنظیم مهره روی سیبک فرمان را سفت کنید بعد از دور زدن چند دقیقه ای برای اطمینان خاطر مراحل را دوباره انجام دهید .

سایر بلاگ های مرتبط

خرابی سنسور موقعیت میل لنگ

خرابی سنسور موقعیت میل لنگ
سنسور میل لنگ اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی پیستون وسرعت دورانی میل لنگ را به واحد فرمان موتورارائه می دهد . موتور از این اطلاعات ...

سیستم هوا رسانی موتور

سیستم هوا رسانی موتور
سیستم هوا رسانی موتور از جمله مهم ترین سیستم های خودرو است . در این پست نکاتی را در این مورد بیان می نماییم .