پمپ بنزین خودرو

برای خرید پمپ بنزین خودرو به قسمت پمپ سوخت مراجعه نمایید.

پمپ بنزین خودرو چیست ؟

پمپ بنزین یکی از اجزای اصلی خودروهای بنزینی می باشد که وظیفه آن پمپاژ بنزین درون باک خودرو و رساندن سوخت به موتور خودرو است .

عملکرد پمپ بنزین مانند جاروبرقی است که با ایجاد خلا کار می کند و زمانی که خلا در چند راهه مکش کم است به آن کمک می کند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ بنزین عبارتند از :

دوعدد سوپاپ و دیافراگم

نحوه عملکرد آن بدین گونه است که بازوی شیطانک به وسیله استوانه ی خارج از مرکزی که روی میل سوپاپ قرار گرفته به سمت چپ و راست حرکت می نماید و صفحه چرمی که وسط پمپ قرار گرفته که موسوم به دیافراگم است به سمت پایین حرکت می کند و بدین طریق بالای دیافراگم خلا ایجاد می شود.

در این زمان دریچه ورود بنزین باز شده و بنزین از باک خودرو به بالای دیافراگم مکیده می شود هنگامی که دیافراگم به جای اول خود برمی گردد، بنزین را از دریچه خارج می کند و به همین ترتیب این چرخه ادامه می یابد .

گاهی ممکن است گرمای موتور به ویژه در فصول گرم سبب شود که گاز متراکم بنزین در پمپ بنزین جمع شده در نتیجه عملکرد پمپ مختل شده و بنزین به کار براتور نرسد برای رفع این مشکل به صورت موقت می توان مقداری آب خنک روی پمپ ریخت یا حتی تکه پارچه ای را خیس نموده وروی پمپ گذاشت تا از این طریق گاز متراکم شده به مایع بنزین تبدیل شده و بدین ترتیب پمپ دوباره فعال شود.

امروزه برای رفع این مشکل از به کارگیری پمپ بنزین های برقی استفاده می شود .

این پمپ ها به وسیله یک موتور الکتریکی کوچک کار می کنند و معایب پمپ های بنزین معمولی را ندارند.

انواع پمپ بنزین خودرو :

به طور کلی پمپ بنزین ها به دو دسته مکانیکی وبرقی تقسیم می شوند،پمپ بنزین های مکانیکی معمولا در خودروهایی که سوخت رسانی آنها به صورت کاربراتوری است کاربرد دارد و خودروهایی با سوخت رسانی انژکتوری از پمپ های برقی استفاده می شود.

طرز کار پمپ بنزین برقی خودرو:

درخصوص نحوه عملکرد پمپ بنزین ها می توان گفت اساس کار همه پمپ بنزین ها مشابه است بدین معنا که با تغییر حجم ایجاد شده به وسیله دیافراگم کار خود را انجام می دهند و برای تغییر حجم به یک کورس مکش و یک کورس انتقال نیاز دارند.

قطعات پمپ بنزین به شرح زیر است :

استکانی – فیلتر سیمی – بدنه سوپاپ – واشرهای زیر سوپاپ – سوپاپ – دیافراگم -نگهدارنده لاستیک آبندی روغن – واشر آبندی روغن – فنر برگردان دیافراگم – بدنه اصلی پمپ –واشر – اهرم پایین کشنده – واشرها – شیطانک – خار محور – محورشیطانک – پیچ دیافراگم – گیره استکانی

 

همان طور که گفته شد پمپ بنزین های برقی مزایای بیشتری نسبت به انواع مکانیکی دارند که به برخی  از آنها اشاره می کنیم :

1-میزان بازدهی پمپ های مکانیکی در دورهای مختلف متفاوت است و در دور بالا بیشترین بازدهی را دارد اما برای انواع الکتریکی آنها همواره بازدهی یکسان است.

2-محل نصب پمپ های الکتریکی نزدیک باک است به همین خاطر از گرم شدن در امان می باشند.

3-در مورد پمپ های الکتریکی می توان گفت از هر نوعی می توان در خودرو استفاده کرد ودر مورد پمپ های مکانیکی هر پمپ مخصوص موتور خاصی است.

4- پمپ های الکتریکی بر خلاف انواع مکانیکی به محض چرخاندن سوئیچ شروع به سوخت رسانی می کنند وتابع دور موتور نمی باشند.

5- پمپ بنزین های برقی را می توان به صورت دوتایی روی شاسی سوار نمود تا در صورت خرابی یکی از دیگری استفاده شود در صورتی که نوع مکانیکی آن این قابلیت را ندارند.

و....

 

سایر بلاگ های مرتبط

واتر پمپ بی ام و

واتر پمپ بی ام و
واتر پمپ بی ام و یکی از اجزای مهم در این خودرو است که وجود آن برای این خودروهای لوکس بسیار حائز اهمیت است .

بخاری ماشین چگونه کار می کند

بخاری ماشین چگونه کار می کند
یکی از نیاز های اصلی هر خودرو در فصل زمستان و سرما بخار خودرو می باشد . در این پست قصد داریم بیشتر درباره بخاری خودرو و کارکرد آن توضیح دهیم .