تسمه تایم چیست ؟

تسمه تایم چیست ؟ و چگونه عمل می کند ؟

تسمه تایم یک تسمه از جنس پلاستیک است که درون پیشرانه قرار میگیرد و موجب اتصال میل لنگ خودرو ومیل سوپاپ ها می شود.سرعت گردش میل لنگ دو برابر سرعت گردش میل سوپاپ می باشد و تنظیم زمان صحیح باز وبسته شدن سوپاپ ها باتوجه به موقعیت پیستون ها به عهده تسمه تایم می باشد که برای کارکرد پیشرانه ی خودرو ضروری است.

تسمه تایم درقسمت داخلی، دارای دندانه های عرضی (یا عاجدار)است، توسط پولی دندانه دار سر میل لنگ به حرکت در می آید و موجب گردش پولی دندانه دار میل بادامک در قسمت سر سیلندر موتور می شود. گردش میل بادامک نیز باعث بالا و پایین رفتن سوپاپها در جایگاهشان در زمان مشخص داخل محفظه احتراق موتور شده ،که سبب می گردد سوخت و هوا وارد محفظه احتراق شود و یا دود از آن خارج گردد . این زمان معین و مشخص را TIME میگویند.

اگر تسمه تایم با کیفیت مناسب کار خود را انجام ندهد به این معنا که دندانه های آن از بین برود یا موجب پاره شدن تسمه تایم شود،میل بادامک با زمانبندی مناسب کار خود را انجام نمی دهد و سوپاپهایی که در زمان نا مناسب باز شده اندو پایین آمده اند با پیستون برخورد می کنند و همین امر سبب خرابی پیستون وکج شدن سوپاپها و خرابی سرسیلندر ،سیلندر وشاتون ها می شود.

در چنین حالتی موتور خاموش شده وتا تعمیر قطعات ذکر شده و تعویض تسمه تایم روشن نخواهد شد.دقیقا شبیه همین موضوع در مورد زنجیر تایم نیز صادق است.

برخی عواملی که سبب می گردد زمان تعویض زنجیر تایم ویا تسمه تایم زودتر از موعد مقرر انجام پذیرد عبارتند از:

1-استفاده نکردن از خودرو به مدت طولانی

2-استفاده زیاد از دورهای بالای موتور دورهای بیش از 4000 دور در دقیقه ، شتاب گیری ناگهانی مثبت (TAKE OFF) و شتاب گیری منفی ناگهانی با استفاده از موتور

3-استفاده نکردن از دنده متناسب با سرعت و شتاب خودرو یا اصطلاحا دنده مرده

4-استفاده نمودن از تسمه نامرغوب که اثرات منفی بسیاری به دنبال دارد

5-چرب شدن تسمه تایم به جهت روغن ریزی سر میل لنگ

و......

چه زمانی باید تسمه تایم را تعویض کرد؟

برخی خودرو ها از تسمه تایم وبرخی از آنها از زنجیر تایم استفاده می کنند که از طریق دفترچه راهنمای خودرو مشخص می شود. در خودرو هایی که از زنجیر تایم استفاده می گردد شنیدن صدای زنجیر تایم به صورت نا مناسب وشدید نشانگر بازدید ویژه ودر صورت نیاز به تعویض آن اقدام کرد .درخودروهایی که در آن از تسمه تایم استفاده شده است باید توجه داشت که هر چند وقت یک بار باید تسمه تایم را تعویض نمود.

خودروسازها کیلومترهای متفاوتی را برای تعویض تسمه تایم اعلام میکنند که از 60 هزار کیلومتر به بالا را شامل می شود.نوع خودرو نیز در تعیین عمر تسمه تایم خودرو بسیار موثر است.

متخصصان در این زمینه بر این باورند که بهتر است تسمه تایم خودرو را با توجه به زمانبندی اعلام شده توسط کارخانه سازنده تعویض نمود،زیرا استفاده از تسمه فرسوده اثرات زیان بار بسیاری را به خودرو وارد میکنند که خسارت حاصل شده به مراتب هزینه بر تر از تعویض تسمه تایم میباشد.

درصورتی که طراحی خودرو از مدل هایی باشد که سوپاپ‌های آن در هنگام باز شدن وارد منطقه‌ی حرکتی پیستون می‌شوند در این صورت پاره شدن تسمه تایم باعث برخورد سوپاپ باز با پیستون در حال بالا آمدن می‌شود و این برخورد نه تنها سوپاپ‌ها را از بین می برد بلکه ممکن است به سر سیلندر نیز آسیب برساند. به این نوع پیشرانه‌ها اصطلاحا (Interference) گفته می‌شود. در هنگام عملکرد عادی زمانبندی کارکرد پیشرانه‌ی خودرو طوری تنظیم می شود که حرکت سوپاپ و پیستون با یکدیگر تداخلی نداشته و در نتیجه برخوردی اتفاق نیافتد. به همین دلیل تعویض تسمه تایم امری ضروری در استفاده صحیح و مطمعن از اتومبیل است.

بعد از خواندن این مطلب حتما باید به جواب سوال خود که تسمه تایم چیست ؟ می باشد رسیده باشید .

سایر بلاگ های مرتبط

قیمت چراغ عقب مزدا 323

قیمت چراغ عقب مزدا 323
مزدا 323 با ویژگی های فنی منحصر به فرد خود ، قطعات و لوازم یدکی خاص خود را دارد . یکی از قطعات مهم خودرو ....

فیلتر هوا چیست ؟ و کاربرد فیلتر هوا

فیلتر هوا چیست ؟ و کاربرد فیلتر هوا
فیلتر هوا یکی از عضو های اساسی خودرو است که نقش مهمی در عملکرد اتومبیل دارد.