سیستم جرقه شمع خودرو

برای مشاهده ی محصولات سیستم جرقه شمع خودرو به بخش شمع و وایر های آن بروید .

سیستم جرققه شمع


اطلاعات بیشتر درباره سیستم جرقه شمع خودرو

موتور خودرو از اجزای بسیاری تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ای را به عهده دارند.یکی از این اجزا شمع خودرو است که وظیفه آن ایجاد جرقه و مشتعل نمودن مخلوط سوخت و هوا است . هسته داخلی همه شمع ها از ماده مس ساخته شده ولی بسته به جنس الکترود مرکزی(center electrode) الکترود کناری(ground electrode) انواع مختلفی دارند.


انواع شمع خودرو موجود عبارتند از :

1-شمع های دارای هسته مسی

2-شمع های پلاتینیوم

3-شمع های دوبل پلاتینیوم

4-شمع های ایریدیم

5-شمع های دوبل ایریدیوم

شمع مناسب برای خودرو شما باید ویژگی هایی از قبیل هدایت بالا، جنس سخت و همچنین مقاومت در برابر حرارت را داشته باشد . مورد آخر را شما می توانید از طریق کد حرارتی شمع مورد نظر بررسی نمایید .


شمع های چند پلاتین (چندالکترود) :

با توجه به نوع طراحی موتور انواع مختلفی از شمع تولید می شود که از نظر تعداد الکترود به دو دسته تک الکترود و چند الکترود تقسیم می شوند، شمع های چند الکترود غالبا 2 یا 4 الکترود هستند . مزیت شمع های چند الکترود نسبت به تک الکترود عمر بیشتر آنهاست و همین امر سبب شده که بیشتر از این نوع شمع ها استفاده شود . تصور غلطی که در مورد شمع های چند الکترود رواج پیدا کرده این است که در هر بار انفجار در این شمع ها دو جرقه ایجاد می شود که چون یک جرقه بیشتر از شمع های معمولی است شتاب بیشتری به موتور می دهد.


تفاوت شمع سوزنی با معمولی :

شمع های معمولی داخل بازار از جنس نیکل ساخته شده و کد حرارتی آنها 400 درجه می باشد و حداکثر عمر آنها 300000 کیلومتر است . همچنین جرقه حاصل از آنها به دلیل تخت بودن الکترود مثبت منظم نبوده و همین عمر سبب می شود تا مصرف سوخت بالا رفته و موجب خام سوزی شود.

اما در شمع های سوزنی الکترود مثبت آن ها به شکل سوزن نوک تیز می باشد و این امر سبب می شود که جرقه حاصل از شمع متمرکز، منظم و قوی تر از یک شمع معمولی باشد . ایجاد جرقه منظم و قوی باعث می شود که سوخت به طور کامل بسوزد و همه انرژی آن آزاد شود و همین امر موجب کاهش مصرف سوخت و افزایش شتاب و کاهش صدا و لرزش موتور اتومبیل می شود .

در نتیجه به یقین می توان گفت معایب شمع سوزنی به مراتب کمتر از نوع معمولی بوده و مصرف آن بیشتر توصیه می شود .

مشخصات فنی شمع خودرو:

شمع خودرو به لحاظ فنی از اجزایی ساخته شده است که عبارتند از :

  • قسمت فلزی شمع
  • عایق یاهمان چینی
  • الکترودها( پلاتین ها )
  • واشرها
  • مهره سر شمع
  • پودر هوا بند


نشانه های خرابی شمع خودرو :

یکی از نشانه های خرابی شمع خودرو سیاه شدن آنها است . همچنین ساختمان شمع دارای یک عایق چینی است که اگر آسیب دیده باشد یا ترک خورده باشد اختلاف پتانسیل لازم در دو سر الکترودهای آن ایجاد نشده در نتیجه جرقه ای نخواهیم داشت و این امر سبب می شود که یکی از سیلندر های خودرو شما کار نکند.این مشکل خود را با خوب کار نکردن خودرو ،صدا و لرزش بیش ازحد در اتومبیل نشان می دهد که تشخیص آن توسط راننده چندان دشوار نمی باشد.

اگر در زمان مناسب اقدام به تعویض شمع نشود خودرو دچار مشکلات پیچیده تری می شود که جبران آن هزینه های بیشتری را به دنبال دارد.

برای این منظور بهترین پیشنهاد کمک گرفتن از سایت ما ( اسپیریاب ) است که کالای مورد نظر شما را با مناسب ترین قیمت و کیفیت در اختیار شما قرار می دهد .

سایر بلاگ های مرتبط

خرید قطعات جعبه فرمان

خرید قطعات جعبه فرمان
خودرو یکی از مهم ترین ابزارهای ساخت دست بشر می باشد که جایگاه ویژه ای را در زندگی روزمره انسان ها یافته است .

قیمت سپر بی ام و

قیمت سپر بی ام و
سپر خودرو بی ام و یکی از قطعات بیرونی خودرو است که به نوعی وظیفه حفاظت از بدنه خودرو را بر عهده دارد...