سیستم روغن کاری موتور خودرو

سیستم روغن کاری موتور خودرو و اویل پمپ چیست ؟

سیستم روغن کاری موتور خودرو حیاتی ترین قسمت موتور به نظر می رسد که در صورت نقص در این سیستم خسارات جبران ناپذیری بر روی خودرو شما می گذارد. دلیل آن وجود ارتباط بین بخش هایی است از جنس سخت و این قطعات برای جلوگیری از اتلاف نیرو باید بر روی هم حرکت داشته باشند که این سبب ایجاد اصطکاک دائمی در خودرو می شود. اینجاست که سیستم روغن کاری برای ارسال روغن به قسمت هایی که نیاز است آسیب نبینند به کار می آید. لازمه این کارآن است که اویل پمپ ها را در خودرو ها همیشه در ارتباط قراردهند.

سیستم روغن کاری موتور خودرو

اویل پمپ وسیله ای است در موتور های خودروکه به محض استارت اولیه موتور به ارسال روغن به قسمت های لازمه می پردازد به گونه ای که انرژی خود را به صورت اتصال دائم از موتور خودرو دریافت می کند.

انواع اویل پمپ :
اما اویل پمپ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- اویل پمپ های دنده ای    ۲- اویل پمپ های روتوری    ۳- اویل پمپ های سوزنی. 

در نوع اول دو چرخ دنده هم قطر در داخل پوسته اویل پمپ قرار دارد. یکی محرک و دیگری متحرک است. روغن به داخل اویل پمپ وارد شده و پس از گیرافتادن بین  دیواره اویل پمپ به بیرون پمپ می شود. در نوع دوم که روتوری است طرز کار درست شبیه به نوع دنده ای است با این تفاوت که در این مدل به جای دو چرخ دنده از یکی استفاده شده و در داخل یک روتور داخلی دوران می کند، روتور خارجی با روتور داخلی هم مرکز نبوده و در اثر همین مساله روغن بین روتور داخلی و خارجی تحت فشار قرار گرفته و ارسال می شود. اما در نوع سوم توسط یک پلانجر و فنر روغن ارسال می شود. اویل پمپ وسیله ای است که درست عمل کردنش می تواند در طول عمر موتور نقش بسیار به سزایی داشته باشد .

در پایان لازم به ذکر است که سیستم روغن کاری موتور خودرو بسیار حائز اهمیت است و حتما باید از سالم بودن قطعات و اجزاء مختلف آن اطمینان حاصل نمود ، تا خودرو دچار مشکل نشود .

سایر بلاگ های مرتبط

خرید روغن گیربکس

خرید روغن گیربکس
روغن گیربکس یکی از روغن هایی است که برای عملکرد صحیح خودرو شما امری ضروری است . هنگام خرید روغن گیربکس باید توجه لازم نسبت به کیفیت آن داشته باشید .

قیمت روغن ترمز بی ام و سری 3

قیمت روغن ترمز بی ام و سری 3
قیمت روغن ترمز بی ام و سری 3 نکته ای است که بعد از کیفیت مناسب برای خریداران از اهمیت بالایی برخوردار است . اسپریاب بهترین برطرف کننده نیازشماست .