فیلتر هوا چیست ؟ و کاربرد فیلتر هوا

اطلاعات بیشتر دباره فیلتر هوا و کاربرد آن .

برای مشاهده ی محصولات فیلتر های هوا خودرو به بخش فیلتر هوا و پاک کننده های آن بروید .

فیلتر هوا یکی از عضو های اساسی خودرو است که نقش مهمی در عملکرد اتومبیل دارد.تمیز نگه د اشتن فیلتر هوا موجب تمیز ماندن موتور خودرو عدم وارد شدن ذرات ریز و آشغال داخل موتور می شود و این خود سبب عملکرد بهینهه موتور خودرو می شود.کار فیلتر هوای ماشین همچنین بر روی کاهش مصرف سوخت اثر مثبت داشته وهزینه که برای برداشتن فیلتر هوا قدیمی ونصب فیلتر هوای تمیز صرف میشود می تواند موجب صرفه جویی چندین برابر بیشتر در مصرف سوخت شود.

سیستم های مختلفی در خودرو وجود دارند که لازم است با هماهنگی هم کار کنند تا خودرو عملکرد مناسب داشته باشد.سیستم سوخت یکی از این سیستم هاست که شامل اجزایی می باشد که در زیر به آنها اشاره می شود:

1- باک

2- کاربراتور یا انژکتور

3- هواکش

4- ساسات

5- پمپ مکش بنزین یا گازوئیل

6- فیلتر هوا و روغن

7- واشر سوخت

8- و سایر اجزا

لازم به ذکر است که فیلتر هوای لازم جهت عملکرد مناسب موتور خودرو با فیلتر هوا کابین خودرو متفاوت است وهنگام خرید باید توجه داشت که این دو مورد با هم اشتباه نشوند.


انواع فیلتر هوا:

همه ی فیلترهای هوا موجود از مواد نازک ساخته می شوند ، مانند ماسک های کاغذی که در هنگام آلودگی هوا از آنها استفاده می شود و جلوی ورود گرد وغبار وذرات ریز را میگیرد. این فیلتر ها عمدتا از جنس کاغذ یا پارچه هستند البته نوع اسفنجی آن هم به وجود آمده است.


انواع فیلتر هوا عبارتند از:

1-فیلتر هوا کاغذی:این فیلترها متداول ترین نوع در خودروهای شخصی می باشدظاهر این فیلتر ها باهم متفاوت است اما اغلب آنها یک لبه لاستیکی یا پلاستیکی دارند که کاغذی به شکل مناسب درون آن وجود دارد.

2-فیلتر هوا روغنی:این نوع امروزه کاربرد زیادی ندارد مگر در برخی خودرو های قدیمی ساختمان این فیلتر به گونه ای است که ذرات و آلودگی ها را وارد مکانی پر از روغن می کند تا رسوب کرده و خارج شوند.

3-فیلتر هوا اسفنجی:این فیلتر ها از پلیمرهای اشباع شده از روغن به وجود آمده اند و نسبت به نوع کاغذی قوی تر عمل می کنند وبه همین دلیل برای محیط هایی با آلودگی بیشتر مانند کارخانه و.. کاربرد بیشتری دارند.

4-فیلتر هوا پنبه ای:ساختمان این فیلترها از پارچه های پنبه ای با منافذ ریز ساخته شده که می توان از آنها چندین بار استفاده نمود ، بدین معنا که آنها راشست ومجددا به کار گرفت.


زمان تعویض فیلتر هوا:

باتوجه به جنس فیلتر هوا مشخص است که این فیلتر دارای عمر محدود است وباید در زمان لازم اقدام به تعویض فیلتر هوا نمود.عمر مفید تعیین شده برای فیلتر هوا بین 3تا5 هزار کیلومتر کارکرد خودرو می باشد.برخی کارشناسان نیز بر این باورند که فیلتر هوا را باید هرسال عوض نمود.

تعویض فیلتر هوا با توجه به نوع خودرو مشخص می شود که می توان از دفترچه راهنما آن گرفت . اما به طور کلی تعویض فیلتر هوا شامل مراحل زیر است:

باز کردن درب محفظه ای که فیلتر در آن قرار دارد، درآوردن فیلتر قدیمی و کنارگذاشتن آن، جایگزین کردن فیلتر هوای جدید و محکم کردن مجدد درب محفظه.

محل قرارگرفتن فیلتر هوا در خودروهای مختلف متفاوت است وباید توجه نمود که فیلتر در مکان مناسب قرار گیرد زیرا در غیر این صورت ممکن است از درز های موجود ذرات و آلودگی ها وارد موتور شوند.همچنین هنگام خرید از فیلتر هوای نامرغوب جدا خودداری نمایید زیرا اثرات سوء ای را برای خودرو شما به دنبال دارد .


محصولات مرتبط :

  - فیلتر هوا بی ام و سری 3

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید : 02133993477----02133980358
خرید لوازم یدکی و قطعات خودرو

سایر بلاگ های مرتبط

قیمت لنت پورشه

قیمت لنت پورشه
در هنگام خرید این قطعات ، دو نکته کیفیت و قیمت لنت پورشه برای رانندگان عزیز اهمیت یافته و نگرانی هایی را برای آن ها به وجود می آورد .

سنسور سرعت خودرو

سنسور سرعت خودرو
سنسور سرعت خودرو یکی از اجزای اصلی سیستم الکترونیکی خودرو است که وظیفه مهمی را بر عهده دارد . برای مطالعه بیشتر به ادامه مطلب بروید .